Neue Zürcher Zeitung: Mi lesz a háborúval, az energiával és a nukleáris fegyverkezéssel? Hét tézis 2023-ra
A lap azt valószínűsíti, hogy az ukránok visszaverik a készülő nagy orosz offenzívát és további területeket foglalhatnak vissza.
A lap azt valószínűsíti, hogy az ukránok visszaverik a készülő nagy orosz offenzívát és további területeket foglalhatnak vissza.
Még nincs lejátszva a meccs Orbán és az EU között, mit tanultunk 2022-ből, gyalázatos megkülönböztetni a menekülteket és a gazdasági migránsokat - erről írnak a nemzetközi lapok. Szemle a hvg360-on.
Három nagy csapás érte a világot 2022-ben, sok a kiszámíthatatlanság.
Vlagyimir Putyin tanácstalan, amikor nem alkalmazhat nyers erőt – a tehetetlenség jele például, hogy leállítja az olajkivitelt azoknak az országoknak, amelyek alkalmazzák az ársapkát, írja a Neue Zürcher Zeitung. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Joe Bidennek nem úgy kellene beállítania, hogy itt a demokrácia és diktatúra küzd egymással.
Hogyan alakult a demokrácia-autokrácia harc a világban? Milyen megoldást kínálnak a demokratikus erők azokra a gondokra, amelyek szavazatokat hoznak a populisták konyhájára? Válogatás a nemzetközi sajtó írásaiból.
Jelentős befolyáshoz jutnak a jövő év első hat hónapjában a földrészen a szélsőjobbos Svéddemokraták (SD), miután erre az időszakra Stockholm lesz az EU soros elnöke. Emiatt Orbán Viktor alighanem örvendezik, legalábbis diszkréten. A párt ugyanis vállaltan a magyar politikus barátjának tekinti magát, támogatja annak tekintélyuralmi rendszerét.
A kijevi külügy szerint Orbán rövidlátó és patologikusan gyűlöli őket. Peking az ismeretlen Covid jövő felé tart. A népbutítók hajlamosak alábecsülni, hogy az emberek csendre vágynak két választás között és ez sokba kerülhet nekik. Egyre több a menekült Európa határain, de mi legyen velük? Válogatás a világsajtó írásaiból.
A lap szerint idén visszatért a demokrácia a világban.
A volt amerikai külügyminiszter az erősödő nagyhatalmi versengésre is figyelmeztet, szerinte Kína nagyobb kihívás, mint a Szovjetunió bármikor is volt. Neves szakértők az ukrajnai háború globális hatását, illetve az EU és keleti tagországai viszonyát elemzik. Válogatás világlapok cikkeiből.
Nagyon törékeny a kétoldalú viszony.
A legtöbb menekült Magyarországon át érkezik Ausztriába, írja a német Die Zeit, még úgy is, hogy a szerb határ mentén a magyar határvédelem meglehetősen brutálisan bánik az elfogott illegális bevándorlókkal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az energiaárak megugrása versenyhátrányba hozza az EU-t, minden eddiginél nagyobb szükség van a közös fellépésre. Az idén, e hónap közepéig - az ukrán menekülteket nem számolva - Európán belül Németországban nyújtották be a legtöbb menedékkérelmet, összesen 190 ezret. Magyarországon 43-at. Válogatás a világlapok írásaiból.
Vlagyimir Putyin minden reggel 7-kor azzal kezdi a napot, hogy végig olvassa a legújabb hadijelentéseket, ám azokat gondosan kisimítják, hogy a hangsúly a sikereken legyen, amelyek mellett eltörpülnek a kudarcok. Putyin nem tágít attól, hogy móresre kell tanítani az ukránokat, és a cél érdekében mozgósítani kell a lakosságot, illetve a gazdaságot. Az áldozat nem számít, ebben nagyon hasonlít Sztálinra.
Brüsszel szankciókkal sújtja Orbán Viktort, ő azonban folytatja az EU-ellenes retorikát, Lengyelország panaszt nyújtott be a Bizottság ellen. A lengyel elnök tekintélye külföldön nagyot nőtt, de odahaza visszafogottabban áll ki a demokráciáért és jogállamért. Kérdés, meddig támogatják a lengyelek Ukrajnát. A Bloomberg szerint korai még leírni Putyint és Hszit, ahogy úgy általában a populistákat is. Ez a hvg360 nemzetközi lapszemléje.
Nincs szó lex Magyarországról, a lényeg, hogy hatékony a demokrácia védelmében kidolgozott eljárás.
A szélsőjobb rendkívül veszélyes a demokráciára nézve Európában, de hogy milyen mértékben, az országonként változik. Akkor a legnagyobb a baj, amikor kétharmados többsége van, lásd Magyarországot, ahol felszámolták a jogállamot - írja a neves elemző, Cas Mudde a Voxban.
Nem engedhető meg, hogy a korrupció szétrombolja az európai intézményeket, írja két baloldali német politikus a Frankfurter Allgemeine Zeitungban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Kínában a Covid ellen tüntetnek, és ki gondolta akár egy éve is, hogy az iráni nők forradalmat hajtanak végre? 2022 a szabadság éve volt. A demokrácia és az autokrácia küzdelme azonban 2023-ban folytatódik. Válogatás a világlapok írásaiból.
A brüsszeli alapok nélkül Orbán kénytelen lesz visszakozni a legtöbb populista gazdasági intézkedés ügyében. Ha Kijev nem kap megfelelő védelmi fegyvereket, akkor a szövetségesek Ukrajna vereségét kockáztatják, a hasznot pedig Kína zsebelheti be. Válogatás a világsajtó írásaiból. Nyugaton 2022-ben nem minden volt eleve rossz, de száguld az infláció, megélhetési válság tört ki.